„Happy Family” to projekt rodzinny, którego źródłem stała się wyjątkowa sytuacja, w jakiej znalazł się mój brat – z niezrozumiałych dla nas wówczas przyczyn był czasami osobą bezdomną. Tak skrajna sytuacja zmusza do refleksji nad podłożem problemu.
Zarówno nasza rodzina, jak i wiele innych konfrontowały się z trudnościami, takimi jak: zaburzenia psychiczne, uzależnienia czy wykluczenie społeczne. Okazuje się, że zdrowie psychiczne jest jednym z najsilniejszych tematów tabu, co powoduje wysoki poziom stygmatyzacji społecznej.
Projekt „Happy Family” to próba analizy, opowieść i jednocześnie pretekst do poruszania kwestii społecznych, takich jak zdrowie psychiczne czy bezdomność. Staram się podchodzić do tak wrażliwych i ważnych tematów z dystansem, co pozwala na przełamywanie stereotypów. Świadoma współpraca z rodziną to dodatkowy i bardzo ważny aspekt tego typu realizacji, dzięki któremu możemy zachować realny kontekst.
Efekty swojej pracy upubliczniam na specjalnie utworzonej w tym celu stronie internetowej: happyfamilyproject.com.
Podziękowania za pomoc w realizacji wideo dla Iwony Ogrodzkiej i Mateusza Panka.
Karolina Balcer – urodzona w 1988 roku w Toruniu. Mieszka i pracuje w Warszawie. Absolwentka ASP we Wrocławiu (2014) oraz międzywydziałowych studiów doktoranckich na tej samej uczelni (2017). Stypendystka MKiDN (2020) oraz uczestniczka rezydencji artystycznych m.in. Kukturkontakt w Wiedniu (2018). Problematyka, którą podejmuje, często determinuje media, z jakimi pracuje, a są to m.in. malarstwo, wideo, instalacje w przestrzeni publicznej, a ostatnio tufting (technika dywanowa) czy dzierganie. W jej projektach często pojawia się wątek rodzinny, zakłada on aktywny współudział członków rodziny. W latach 2015–2019 współtworzyła wrocławską galerię Wykwit. W latach 2017–2020 członkini kolektywu artystycznego Wykwitex. Od 2019 roku wraz z Iwoną Ogrodzką współtworzy nomadyczną inicjatywę Why Quit. Aktualnie pracuje nad rodzinnym projektem poruszającym zagadnienia zdrowia psychicznego.