Baza Danych Twórców Ludowych
KWESTIONARIUSZ DLA TWÓRCY
Imię i nazwisko: Jadwiga Anioła
Adres zamieszkania: Rogalinek
Dziedzina twórczości: plastyka obrzędowa
Dane osobowe twórcy
Wykształcenie: zawodowe
Data i miejsce urodzenia: 27.04.1971, Poznań
Zawód wykonywany, miejsce pracy, emeryt, rencista, inne: rolnik
Udział w konkursach, wystawach, pokazach i innych (rok, miejscowość, nazwa wydarzenia)
Od 2014 roku pokazy i warsztaty na temat zastosowania ziół w kulturze ludowej – Muzeum Etnograficzne w Poznaniu oraz Wielkopolski Park Etnograficzny Dziekanowice. Od 2014 roku pokaz plecenia wieńca dożynkowego (WPE Dziekanowice oraz Muzeum Rolnictwa w Szreniawie). Od 2017 roku pokaz wypieku precli w WPE Dziekanowice. W latach 2015–2017 pokaz plecenia ozdób ze słomy w Muzeum Rolnictwa w Szreniawie oraz Muzeum Etnograficznym w Poznaniu. W latach 2014–2018 roku pokazy zdobienia jaj w MOPR w Poznaniu, Muzeum Rolnictwa w Szreniawie, MOK w Szamotułach, MOK w Mosinie, Muzeum Etnograficznym w Poznaniu. W październiku 2018 roku wykonałam orła z kłosów zbóż o wymiarach 5,8 × 6,8 metra, który wykorzystany był w scenografii do spektaklu „O mężnym Pietrku i sierotce Marysi. Bajka dla dorosłych” w reżyserii Wiktora Rubina (premiera przedstawienia: 27.10.2018, Teatr Polski w Poznaniu). W 2019 roku liczne pokazy i warsztaty dla dzieci i dorosłych; pisanki batikowe, plecenie wieńca dożynkowego, ozdoby ze słomy, wyrób kwiatów z bibuły. W maju 2019 roku wykonałam na zamówienie Muzeum Etnograficznego w Poznaniu kornet Bamberki o wymiarach 1,2 × 1,7 metra.
Czy i w jakich muzeach znajdują się prace artystyczne (jaka praca, nazwa muzeum lub innej instytucji bądź zbiorów prywatnych)
Wieniec dożynkowy i ozdoby ze słomy – Muzeum Etnograficzne w Poznaniu, Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach, Muzeum Rolnictwa w Szreniawie.
Pisanki i kraszanki, ozdoby ze słomy – zbiory prywatne.
Nagrody, wyróżnienia, odznaczenia (rok, miejscowość, nazwa nagrody lub odznaczenia, z jakiej okazji)
2013 rok, Mosina, II miejsce w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy,
2015 rok, Mosina, II miejsce w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy,
2015 rok, Szreniawa, I miejsce na Gali Produktów Regionalnych, Tradycyjnych i Lokalnych „Leader” w kategorii najładniejsza pisanka,
2015 rok, Szreniawa, II miejsce na Gali Produktów Regionalnych, Tradycyjnych i Lokalnych „Leader” w kategorii najsmaczniejszy wypiek bożonarodzeniowy,
2016 rok, Szreniawa, III miejsce w konkursie kulinarnym na najlepszego bambrzoka,
2016 rok, Szreniawa, I miejsce na Gali Produktów Regionalnych, Tradycyjnych i Lokalnych „Leader” w kategorii najsmaczniejszy wypiek wielkanocny,
2017 rok, Mosina, I miejsce w konkursie „Artystyczne okna” za „Ekologiczne okno”
2018 rok, Kórnik, I miejsce w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy,
2019 rok, Szreniawa, tytuł „Smak Powiatu Poznańskiego” w kategorii pieczywo obrzędowe za piernik.
Stypendia i inne źródła pomocy finansowej z tytułu uprawianej pracy twórczej:
nie otrzymałam
Notatki w prasie, katalogi, artykuły, audycje radiowe i telewizyjne o życiu i twórczości (mogą być kserokopie lub skany), informacje na własnej stronie internetowej – podać adres, informacje na portalach (jakich?)
„Wielkopolscy twórcy ludowi. Informator Oddziału Wielkopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych”, red. A.W. Brzezińska, M. Romanow-Kujawa , Poznań 2015.
Liczne wywiady dla telewizji regionalnej WTK Poznań oraz TVP3 oddział Poznań, dat nie pamiętam.
Życiorys (ze szczególnym uwzględnieniem twórczości artystycznej)
Pytania pomocnicze: od kiedy zajmuje się twórczością, gdzie się nauczył, od kogo, czy uczestniczy w amatorskim ruchu artystycznym, kto z najbliższej rodziny zajmował się lub zajmuje twórczością artystyczną, czy uczy kogoś, technika, narzędzia i materiały, rodzaj wytworów, pochodzenie wzorów, co twórca najbardziej lubi robić, co najlepiej umie robić, odbiorcy, czy i gdzie sprzedaje swoje wytwory, stosunek środowiska do twórcy?
Urodziłam się 27 kwietnia 1971 roku w Poznaniu. Od urodzenia mieszkam w Rogalinku, wsi rodzinnej moich dziadków i rodziców. Z wykształcenia jestem kucharką. Od szesnastego roku życia wykonuję wieńce dożynkowe. Do tej pory w mojej wsi wieńce plotła pani Maria Dłubała, gospodyni z gospodarstwa położonego w pobliżu kościoła w Rogalinku. Pewnego dnia pani Maria przyszła do mnie i powiedziała, że od teraz to ja będę robiła wieńce. Nie wiem, jak i od kogo dowiedziała się, że mam do tego predyspozycje. Przyjechała rowerem, przywiozła pęczki zboża i inne potrzebne materiały i powiedziała mi, że muszę zrobić wieniec na nasze parafialne dożynki. Tak rozpoczęła się moja przygoda z wieńcami dożynkowymi. Od 2002 roku zajmuję się wykonywaniem kraszanek rytych. Tradycję tę wyniosłam z domu. Moja babcia Anastazja zawsze na Wielkanoc farbowała jajka w naturalnych barwnikach, a następnie wydrapywała różne wzory. Od 2015 roku zaczęłam zdobić jajka techniką batikową, której nauczyła mnie Danuta Haraszkiewicz, artystka ludowa z Dąbrowy Białostockiej. Wzory wykonuję według własnych pomysłów. Oprócz tego wykonuję pieczywo obrzędowe: koszyki z ciasta drożdżowego, precle drożdżowe oraz baby wielkanocne. Od 2014 roku tworzę także ozdoby ze słomy oraz kwiaty z bibuły. Większość umiejętności przekazały mi babcia Anastazja oraz ciotki. Od listopada 2019 roku pełnię funkcję prezeski Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie oddział Wielkopolska.
Data: 27.01.2020 r. Podpis: Jadwiga Anioła