W rozmowie z Agatą Oleynovą, aktywistką z dwunastoletnim doświadczeniem, przyglądamy się różnym praktykom ukierunkowanym na pomaganie i przeciwdziałanie przemocy, mając na uwadze ich potencjał edukacyjny. Gdzie się zaczyna aktywizm? Czy można go wartościować? Czy może być zawodem? Z czego wyrasta zaangażowanie? Co łączy je z edukacją?
Rozmawiamy między innymi o tym, jak życiowe wybory przekładają się na zaangażowanie, o tym, jaki wpływ na podejmowane działania ma bycie matką, a jaki bycie sąsiadką. Dużo uwagi poświęcamy zakorzenieniu w codzienności po to, aby następnie od skali mikro przejść do skali makro, to znaczy do działań propokojowych o międzynarodowym zasięgu.
Sama, zajmując się edukacją i animacją od ponad siedmiu lat, jestem zdania, że aktywizm jest ich dopełnieniem, że najwięcej wnoszą te działania, które zawierają w sobie wszystkie trzy komponenty, oczywiście często w różnych proporcjach. Wiele osób działających w polu kultury łączy wszystkie wymienione obszary, często dodając jeszcze sztukę czy artywizm. Skoro na poziomie indywidualnego doświadczenia jest to tak oczywiste, dlaczego często pozostaje niewidoczne na poziomie instytucji czy organizacji? Wspólnie z Agatą przyglądamy się temu, jak instytucje otwierają się na działania aktywistyczne i jak można rozbudowywać programy edukacyjne w oparciu o doświadczenia aktywistek i aktywistów.
Nasza rozmowa nie zmierza do wypracowania definicji aktywizmu, nie jest „spojrzeniem z lotu ptaka” na to, czym w ogóle jest aktywizm. Nie staramy się uchwycić jego istoty ani wymieniać warunków, które trzeba spełniać, by zaliczać się do aktywistek i aktywistów. Wprost przeciwnie, rozmywamy granice, przyglądając się aktywizmowi w jego różnych postaciach.
Agata Oleynova – kulturoznawczyni, zaangażowana w wiele oddolnych, niehierarchicznych działań związanych m.in z feminizmem, prawami człowieka i ekologią, tj. Humans of Aleppo, Poznańską Garażówką i inne.
Kinga Mistrzak – animatorka, edukatorka i kuratorka projektów społecznych. W pracy poszukuje różnych form kontaktu ze sztuką i stara się wykorzystywać więziotwórczy charakter tych poszukiwań. Obecnie zajmuje się edukacją i animacją w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu.